KONKURS FOTOGRAFII TEATRALNEJ 2015/2016

19.05.2017–18.06.2017

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, ul. Rajska 1
KRAKÓW
PN-PT: 10:00-19:00 | SB: 10:00-14:00

Zobacz mapę

Transport tramwajowy
8
14
24

„Fotografia to medium, które najpiękniej i najpełniej oddaje ducha teatru. Ukazuje niepowtarzalny moment, emocje, plastykę spektaklu – wszystko to, czego nie sposób wyrazić słowami. To za pomocą fotografii teatr chroni się przed swoją śmiertelnością.

W milionach archiwalnych fotografii zawarta jest jednak nie tylko pamięć o minionych spektaklach, ale także informacja o czasie, w którym powstały, o konwencjach obrazowania i komunikowania się z odbiorcą. Może to dlatego w ostatnich latach zaobserwować można rosnące zainteresowanie tym, do tej pory pozostającym na marginesie dyskursu, gatunkiem. Coraz częściej pojawia się pytanie, czy fotografia teatralna to tylko dokumentacja, czy może jednak sztuka? Czy jest to praca autorska, skoro stanowi jedynie uwiecznienie wizji właściwych twórców? Czy gatunek ten może zyskać autonomię, czy powinien pojawiać się wyłącznie w kontekście pierwotnego dzieła? Jak daleko fotograf może posunąć się w interpretacji, aby nie zatracić istoty swojego zadania, jakim jest wierne ukazanie ducha teatru?

Pokonkursowa wystawa stanowi prezentację współczesnych fotografów teatralnych i jednoznacznie dowodzi, że ich rola nie jest neutralna. Na ekspozycji obserwować możemy wyraziste osobowości posługujące się zdywersyfikowanym językiem wizualnym. Nie ulega również wątpliwości, że wiele spośród wybranych fotografii mogłoby funkcjonować w oderwaniu od spektakli, gdyż stanowią uniwersalny i silny przekaz dotyczący ogólnoludzkiego doświadczenia".

Magdalena Hueckel

Wystawa w  prezentuje prace finalistów i uczestników II edycji Konkursu Fotografii Teatralnej, organizowanego przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego. Na ekspozycję składają się pojedyncze fotografie zgłoszone do dwóch kategorii: teatralne zdjęcie sezonu oraz zestaw dokumentacyjny z premiery sezonu 2015/16.