POŻYCZONE // KAROLINA M. KOWALSKA

21.05.2017–08.06.2017
Otwarcie: 21.05.2017, 19:00

Pracownia pod Baranami, Rynek Główny 27 (podziemia Pałacu pod Baranami)
PN-PT: 17:00–00:00 | SB–ND: 11:00–00:00

Zobacz mapę

„Pożyczone" to cykl obrazów Karoliny M. Kowalskiej zainspirowanych pożyczonymi fotografiami. Wśród nich jest też zainspirowany fotografią Marcina Brzózki, zrobioną przed kilku laty podczas koncertu Agnieszki Chrzanowskiej, aktorki, pieśniarki, autorki muzyki i tekstów. To sprawiło, że Artystki postanowiły połączyć swoje płaszczyzny tworzenia we wspólnym wydarzeniu złożonym z wystawy obrazów i koncertu. Odniesienie do przeszłości towarzyszy artystce malarce i fotografce Karolinie M. Kowalskiej od początku myślenia o fotografii czy„Borrowed" / „Pożyczone" to cykl obrazów Karoliny M. Kowalskiej zainspirowanych pożyczonymi fotografiami. Wśród nich jest też zainspirowany fotografią Marcina Brzózki, zrobioną przed kilku laty podczas koncertu Agnieszki Chrzanowskiej, aktorki, pieśniarki, autorki muzyki i tekstów. To sprawiło, że Artystki postanowiły połączyć swoje płaszczyzny tworzenia we wspólnym wydarzeniu złożonym z wystawy obrazów i koncertu. Odniesienie do przeszłości towarzyszy artystce malarce i fotografce Karolinie M. Kowalskiej od początku myślenia o fotografii czy malarstwie. Przeszłość łączy z człowiekiem i jego otoczeniem. Wybiera kadry nieostre, prześwietlone, zbyt mocno kontrastowe, poruszone. Impuls każe jej przenieść dalej emocje związane z zamrożonym czasem z czyjegoś życia. Malując z pożyczonych zdjęć, które szczególnie utkwiły jej w pamięci, nadaje nowe znaczenia czemuś, co zostało zapomniane, tworząc most z przeszłością. Powołane do życia obrazy z kadrów mają w sobie ładunek emocji malarki, związanych z procesem przekształcania zatrzymanego przez kogoś czasu.
Podczas koncertu Agnieszki Chrzanowskiej, który będzie drugą częścią wspólnego wydarzenia Artystek, zabrzmi utwór „Statek", podczas którego, przed laty powstał kadr, będący inspiracją do powstania obrazu Karoliny.

Karolina M. Kowalska studiowała na Wydziale Operatorskim PWSFTviT w Łodzi i zrobiła dyplom w Pracowni Fotografii Kreacyjnej W. Prażmowskiego w 2004 roku oraz dyplom w Pracowni Malarstwa A. Leśnika na ASP w Poznaniu. W 2008 roku otrzymała stypendium Erasmus Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na University of Hertfordshire w Wielkiej Brytanii.