DZIWNY JEST TEN ŚWIAT

09.09.2020–27.10.2020

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, ul. Rajska 1
KRAKÓW
PN-PT: 10:00-19:00 | SB: 10:00-14:00

Zobacz mapę

Transport tramwajowy
8
14
24

"Pomysł projektu zrodził się z potrzeby dzielenia się emocjami i wspólnego przeżywania tego, co się tak niespodziewanie wydarzyło w naszym życiu. Nagle świat stanął na głowie i przyszło nam żyć w zupełnie innej rzeczywistości - w czasie pandemii. Utknęliśmy w domach, utraciliśmy poczucie bezpieczeństwa i wolności, ale zyskaliśmy ...czas. Czas refleksji i zadumy. Czas na zadanie sobie wielu pytań i przemyślenie wielu trudnych tematów, na co normalnie, podczas codziennych rutynowych zajęć, nie ma wiele przestrzeni. Zapraszamy więc do wspólnej wiwisekcji świata, do odkrycia go na nowo, tym razem z zupełnie innej perspektywy. Przyglądnijmy się mu z dystansu, zobaczmy jego absurdy, czarne strony, ale też to, za czym tęsknilismy zamknięci w przysłowiowych czterech ścianach naszych domów - jego piękno. Nasze fotografie pokazują to, co nas poruszało w tym trudnym czasie, co wywoływało lęk, złość, smutek, ale też dawało nadzieję. Pokazujemy świat naszych emocji. Próbujemy jak Edward Steichen wykorzystać fotografię do "wyjaśnienia człowieka człowiekowi"
Ania Moryś

Odosobnienie sprawiło, że przewartościowujemy nasze priorytety. Okazało się, że to, co uznawaliśmy za rutynowe elementy naszej codzienności: praca, edukacja, nie wyznaczają nam już rytmu dnia. Zastanawiamy się, co tak naprawdę jest dla nas ważne. Nawet jeśli, nie do końca się do tego przyznajemy, to wstrząsnęło nami tak mocno, że zaczęliśmy mysleć o tym, jak funkcjonujemy na co dzień. Na co poświęcamy swój czas. Jak odnosimy się do siebie. Okazało sie, że jestesmy wszyscy połaczeni. Musimy dbać o swoje zdrowie, żeby nie zagrażać innym.
Obecny świat zadaje nam więcej pytań niż daje odpowiedzi. Ile to będzie jeszcze trwało? Jak będzie wyglądała nasza rzeczywistość gdy wszystko wróci do normy? Co będziemy uznawać za normę ? Jak dużo istotnych dotychczas spraw przestanie mieć znaczenie? Przyglądając się czasom, w jakiem przyszło nam żyć szukamy odpowiedzi.
Aga Świat