Nie każda umowa stosowana w branży kreatywnej dotycząca utworu musi być umową o dzieło. Czasami będziemy udzielać praw do utworu, który już stworzyliśmy a nabywcy tych praw będą z niego korzystać w formie uzgodnionej i potwierdzonej w umowie. My przekazujemy utwór jako dobro niematerialne a druga strona nadaje mu materialną formę.
Przykłady:
- fotograf przekaże prawa do utworów fotograficznych, które organizator wystawy wydrukuje w formie odbitek;
- autor przekaże tekst, który zostanie wydrukowany w albumie;
- scenarzysta udzieli licencji do scenariusza, który będzie podstawą filmu, gry komputerowej, animacji VR.
Do korzystania z naszego utworu możemy zasadniczo upoważnić na dwa sposoby: przenosząc autorskie prawa majątkowe albo udzielając licencji (wyłącznej lub niewyłącznej).
Podobnie jak w przypadku umów o dzieło przy obliczaniu podatku od wynagrodzenia za przeniesienie praw lub udzielenie licencji możemy skorzystać z 50% kosztów uzyskania przychodów (czyli wypłacona nam kwota będzie wyższa) ale wyłącznie wtedy, gdy nasza działalność twórcza mieści się w jednym z następujących rodzajów działalności:
- działalności twórczej w zakresie architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu, inżynierii budowlanej, urbanistyki, literatury, sztuk plastycznych, wzornictwa przemysłowego, muzyki, fotografiki, twórczości audialnej i audiowizualnej, programów komputerowych, gier komputerowych, teatru, kostiumografii, scenografii, reżyserii, choreografii, lutnictwa artystycznego, sztuki ludowej oraz dziennikarstwa;
- działalności artystycznej w dziedzinie sztuki aktorskiej, estradowej, tanecznej i cyrkowej oraz w dziedzinie dyrygentury, wokalistyki i instrumentalistyki;
- produkcji audialnej i audiowizualnej;
- działalności publicystycznej;
- działalności muzealniczej w dziedzinie wystawienniczej, naukowej, popularyzatorskiej, edukacyjnej oraz wydawniczej;
- działalności konserwatorskiej;
- prawa zależnego do opracowania cudzego utworu w postaci tłumaczenia;
- działalności badawczo-rozwojowej, naukowej, naukowo-dydaktycznej, badawczej, badawczo-dydaktycznej oraz prowadzonej w uczelni działalności dydaktycznej.
Czyli nie z każdym utworem skojarzone jest prawo do skorzystania z 50% kosztów uzyskania przychodów. I to prawo nie będzie dotyczyć nas jeżeli udzielamy praw w ramach prowadzonej przez nas działalności gospodarczej.
Pamiętajmy, że zarówno umowa dotycząca przeniesienia praw oraz udzielenia licencji wyłącznej musi być zawarta w formie pisemnej. W przeciwnym razie nie będzie ważna. Jedynie licencja niewyłączna może być zawarta w dowolnej formie, nawet ustnej. Lepiej jednak ustalenia dotyczące udzielania licencji niewyłącznych spisywać w formie umowy.